Autorska Szkoła Podstawowa Creo

Autorska Szkoła Podstawowa Creo we Wrocławiu to miejsce, gdzie wspólnie z dziećmi doświadczamy radości z odkrywania świata, w którym każda osoba jest wyjątkowa. Jest to miejsce, gdzie najważniejsze są relacje pełne zaufania i wzajemnego szacunku w przestrzeni bezpiecznej i bogatej, wyzwalającej w naszych dzieciach entuzjazm i zachwyt nad światem.

Autorska Szkoła Podstawowa Creo to szkoła o określonych wartościach z jasną wizją i planem na przyszłość. Nasze podejście jest nowoczesne i dostosowane do aktualnych potrzeb edukacyjnych uczniów, jednak oparte o doświadczenia znane w wielu krajach świata. Czerpiemy z mądrości i doświadczeń innych, ponieważ jesteśmy otwarci na ciągły rozwój. Wyznajemy filozofię uczenia się przez całe życie, zdobywamy nowe doświadczenia, rozwijamy się, tworzymy rozwiązania, dostosowując je do naszych uczniów.

Co jest dla nas ważne?

Relacje, zaufanie i szacunek

Podstawową wartością szkoły są prawdziwe i szczere relacje oparte na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Integracja uczniów, partnerskie relacje z kadrą – to jeden z podstawowych filarów w naszej szkole. Obdarzamy zaufaniem całą społeczność Creo – zarówno naszych uczniów, których uważamy za autonomiczne jednostki, jak i nauczycieli i tutorów. Szanujemy się nawzajem, każdy z nas ma prawo wyboru, prawo głosu, prawo do wyrażania swoich myśli i emocji, które są nieodłączną częścią naszego życia. Z uwagą słuchamy i rozmawiamy, razem przeżywamy radość, zachwyt, ale także smutek i złość. Zwracamy się do siebie z empatią, pracujemy w duchu pedagogiki dialogu, uczymy się komunikacji bez przemocy (NVC) oraz pokojowego rozwiązywania konfliktów z poszanowaniem granic drugiego człowieka.

Samodzielność, odpowiedzialność, sprawczość

W naszych dzieciach wzmacniamy potrzebę samodzielności zarówno w czynnościach codziennych, jak i w nauce. Przekazując odpowiedzialność za swoje zachowania dziecku, wysyłamy komunikat świadczący o naszym zaufaniu i wierze w jego umiejętności, zdolność odczytywania i obserwacji własnych potrzeb i emocji. W ten sposób pozostawiamy przestrzeń, w której dzieci mogą doświadczyć konsekwencji własnych słów, zachowań, wyborów, co prowadzi do poczucia sprawczości i odpowiedzialności za własne życie.

Umiejętności społeczne i dobrostan psychiczny

Ważnym elementem naszego programu jest kształtowanie umiejętności społecznych, które pozwalają nam budować i utrzymywać pozytywne relacje międzyludzkie oraz funkcjonować w społeczeństwie. Rozwinięte umiejętności społeczne, jak również poczucie bezpieczeństwa dziecka przekłada się na jego dobrostan psychiczny i otwartość na samorozwój. Na wszystkich etapach edukacyjnych rozwijamy:

  • inteligencję emocjonalną, świadomość swoich emocji i potrzeb, świadomość reakcji na bodźce i sytuacje stresowe, uważność na siebie i innych,
  • umiejętności komunikacyjne (słuchanie, zbieranie informacji, zadawanie pytań, udzielanie odpowiedzi, aktywny udział w dyskusji itd.) jak również komunikację budującą zrozumienie, bazującą na porozumieniu bez przemocy (NVC),
  • umiejętność prezentacji samego siebie i własnych myśli w sposób niekrzywdzący innych, zachowania asertywne,
  • postępowanie w sytuacjach konfliktowych, rozwiązywanie problemów itp.

Treningi umiejętności społecznych są stałym elementem naszego planu zajęć na każdy poziomie wiekowym.

Dużą wagę przykładamy do programów profilaktycznych w zakresie zdrowia psychicznego uczniów.

Szacunek, empatia, otwartość, uważność

Budowanie szczerych relacji jest możliwe dzięki rozwijaniu inteligencji emocjonalnej, postawy wzajemnego szacunku, empatii, uważności, życzliwości, współczucia, wzajemnej pomocy. Poprzez zwracanie uwagi na punkt widzenia innych osób, nastawienie na komunikację budującą zrozumienie kształtujemy postawy otwartości, zrozumienia, empatii, tolerancji wobec odmiennych poglądów, kultur.

Wolność i pozytywna dyscyplina

Ponieważ wolność w określonych warunkach i określonej strukturze wspiera proces uczenia się, w wielu kwestiach dajemy uczniom swobodę wyboru i podejmowania decyzji, wolność wyrażania własnych przekonań. Nie stosujemy kar i nagród, bazując na motywacji wewnętrznej i naturalnych konsekwencjach. Wspólnie ustalamy i omawiamy ramy współpracy i granice społecznie akceptowalnych zachowań.

Tutoring

W naszej szkole nauczyciel jest przewodnikiem, moderatorem, tutorem wspierającym i motywującym ucznia, pomagającym w odkrywaniu pasji, rozwiązywaniu problemów, radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi, towarzyszącym podczas całego etapu edukacyjnego. Każdy uczeń wie, że może się zwrócić do każdego nauczyciela, pedagoga, do dyrekcji, a zawsze znajdzie wsparcie w poszukiwaniu rozwiązań.

Samoświadomość i rozwój talentów

Samoświadomość jest jedną z kluczowych umiejętności, która umożliwi znalezienie odpowiedzi na pytania: kim jestem? Jakie są moje mocne i słabe strony? Co lubię? Co sprawia mi radość? Jakie są moje pasje? W jaki sposób się uczę? Jakich warunków potrzebuję, aby się skupić? W czym jestem dobry/dobra i w jaki sposób mogę to rozwijać? Znajomość odpowiedzi na te pytania jest warunkiem świadomego dokonywania wyborów, odnalezienia równowagi wewnętrznej, prowadzącej do realizacji zainteresowań i pasji, do bycia szczęśliwym dzieckiem i człowiekiem. Poprzez wspieranie uczniów w poszukiwaniu tych odpowiedzi przygotowujemy ich do odnoszenia sukcesów na dalszych etapach edukacji oraz w dorosłym życiu.

Samoświadomość wspiera i wzmacnia kształtowanie poczucia własnej wartości, które stanowi klucz do odnoszenia sukcesów w późniejszych latach. Dlatego celem całej społeczności szkoły przy współpracy z rodzicami jest stworzenie jak najlepszych warunków dla rozwoju uczniów.

Jak uczymy?

1.

Nauczanie skoncentrowane na zdobywaniu kompetencji

Świat zmienia się z niespotykaną wcześniej prędkością, co oznacza, że współczesnym uczniom nie wystarczy już tylko wiedza i proste umiejętności przedmiotowe. Zdobywanie jedynie wiedzy, która jest obecnie ogólnodostępna nie wystarcza. Edukację postrzegamy jako proces zdobywania kompetencji, na które składają się wiedza, umiejętności i postawy. Rozwijamy kompetencje, które w procesie kształtowania postaw podmiotowości, samodzielności, sprawczości i wspólnotowości umożliwiają przekształcenie zdobywanej wiedzy pomagającej zrozumieć otaczający nas świat w świadome podejmowanie decyzji i skuteczne działanie.

2.

Szkoła ucząca myślenia

Jesteśmy jedną z niewielu szkół w całej Polsce, która rozwija kompetencje 5K uznawane obecnie za jedne z najważniejszych w przygotowaniu przyszłego pokolenia do ich przyszłości: kooperację, komunikację, kreatywność, krytyczne myślenie, kierowanie sobą. Wyposażamy naszych nauczycieli w jedną, spójną, praktyczną metodykę opartą na kulturze myślenia, ze wsparciem odpowiednich narzędzi myślowych dla uczniów (narzędzia TOC Eliyaha Goldratta, Project Zero z Harvard University). Myślenie krytyczne kształtuje otwartość i elastyczność myślenia, co jest kluczowe dla umiejętności adaptacji do zmian. To jedna z najważniejszych kompetencji czasów współczesnych, która łączy w sobie umiejętności:

  • zbierania, weryfikowania i przetwarzania informacji;
  • 
tworzenia logicznych powiązań;
  • 
odróżniania faktów od opinii;
  • 
tworzenia hipotez;
  • rozwiązywania problemów;
  • rozpoznawania potrzeb i emocji swoich i innych (inteligencja emocjonalna, uważność);
  • 
przewidywanie konsekwencji;
  • 
kwestionowania, analizowania, argumentowania.

 

3.

Kultura błędu

Popełnianie błędów jest dla nas naturalnym elementem procesu uczenia się. Często pokazujemy dzieciom różne punkty widzenia, mnogość rozwiązań, podejmujemy dyskusje. Stosując metodę zielonego długopisu pozytywnie wzmacniamy pokazując co zostało zrobione dobrze, dajemy informację zwrotną i omawiamy to, nad czym można jeszcze popracować. Popełniając błędy zdobywamy doświadczenie, prowadzące do prawidłowych decyzji. Prawidłowe decyzje prowadzą do osiągnięcia sukcesu.

4.

Współpraca

Ponieważ współpraca jest kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu, w naszej szkole współpraca i partnerskie relacje są fundamentem spotkań. Dzieci uczą się pracy z każdym członkiem zespołu, ćwiczą umiejętności komunikacyjne, znajdują sposoby radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, dokonują podziału zadań, organizacji pracy i innych umiejętności pracy zespołowej. W Creo dążymy do tego, by umiejętność współpracy połączona z wysoko rozwiniętą empatią zapobiegały niezdrowej rywalizacji. Chcemy, by nasi uczniowie potrafili szczerze pogratulować koledze, który osiągnął lepszy wynik lub pomóc temu, który musi jeszcze popracować, by osiągnąć zadowalający dla niego rezultat.

5.

Komunikacja budująca zrozumienie

Realizujemy projekt „Komunikacja budująca zrozumienie” stworzony przez Fundację Understanding, który ma na celu wprowadzenie skutecznej komunikacji oraz pokojowe i konstruktywne rozwiązywanie sporów i problemów w społecznościach dzieci i młodzieży, bazując głównie na porozumieniu bez przemocy wg Marshalla Rosenberga.

6.

Pedagogika skoncentrowana na rozwiązaniach

Uczymy dzieci rozwiązywania problemów od najmłodszych lat zarówno w sytuacjach edukacyjnych, jak i wychowawczych poprzez rozwijanie samodzielności, rozpoznawanie problemu, radzenie sobie z własnymi emocjami, zrozumienie innych punktów widzenia, samodzielne szukanie rozwiązań, jak również poprzez autorefleksje, minimediacje, mediacje rówieśnicze.

7.

Uczymy jak się uczyć

Pokazujemy uczniom różne formy, metody, które wspierają proces uczenia się, m.in. mapy myśli, techniki pamięciowe, organizowanie i zarządzanie czasem. Szczególnie skupiamy się ma myśleniu wizualnym. Wizualna prezentacja treści wspomaga proces uczenia się, ćwiczy umiejętność przetwarzania i selekcji informacji, koncentracji uwagi, skutecznego zapamiętywania i zrozumienia informacji. Z kolei wizualizacja procesu myślowego pozwala na głębszą analizę procesu i sposobu myślenia, pomaga analizować i szukać nowych rozwiązań.

8.

Edukacja projektowa

Nauczanie realizowane jest w sposób holistyczny w formie interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych, warsztatów, bloków zajęciowych. Uczeń otrzymuje pełen kontekst danego zagadnienia wraz z zależnościami przyczynowo-skutkowymi. Projekt to także forma zabawy, twórczych i niekonwencjonalnych rozwiązań. To sposób pracy, który angażuje, motywuje, rozpala ciekawość i wyzwala emocje, prowadzące do lepszego przyswajania wiedzy. Często ważniejszy od efektu staje się proces, podczas którego uruchamiamy myślenie. Praca zespołowa podczas realizacji projektów usprawnia komunikację, umożliwia kształtowanie umiejętności podziału obowiązków, organizacji pracy, rozwiązywania sytuacji konfliktowych, budowanie odpowiedzialności za realizację projektu, jak również wiele umiejętności społecznych.

Bliskie jest nam: nauczanie przez doświadczanie, działanie, dociekanie (inquiry-based learning) wspierając w budowaniu samodzielności myślenia i dochodzeniu do własnych wniosków, skupianie się na procesie edukacyjnym (process-based learning), docenianie wysiłku z wykonania zadania zamiast osiągnięcia, ponieważ często tak bardzo skupiamy się na osiąganiu kolejnych sukcesów, że przestajemy zauważać i doceniać drogę.

Edukacja outdoorowa jako aktywna forma edukacji w terenie wspiera proces nauczania i uczenia się poza ścianami szkolnego budynku. Nie od dziś znany jest dobroczynny wpływ natury i środowiska naturalnego na zdrowie człowieka. Korzystamy w tym celu zarówno z terenu przy szkole, jak i pobliskich terenów zielonych.

Edukacja ekologiczna, klimatyczna, globalna (edukacja dla zrównoważonego rozwoju) uwrażliwia młodych ludzi na problemy zmieniającego się klimatu i wpływu człowieka na środowisko naturalne. Projekty z zakresu edukacji globalnej pokazują relacje między jednostką i procesami globalnymi, umożliwiają zrozumienie przyczyn i skutków zjawisk i wydarzeń mających miejsce w różnych miejscach na świecie.

9.

Indywidualne podejście i nauczanie w małych grupach

Naszym zadaniem jest zidentyfikowanie potrzeb dziecka i pomoc w codziennej nauce w zgodzie z jego naturą, potrzebami, indywidualnymi sposobami uczenia się. Proces ten jest wspierany dzięki wiedzy z zakresu neurobiologii i neurodydaktyki, inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Indywidualizacja pracy w grupach polega nie na różnicowaniu poleceń czy stawianych przed dziećmi zadań, ale na pozwoleniu, aby do jednego celu każde dziecko dążyło w sposób i na drodze dla siebie dostępnej. W ten sposób nie ma ryzyka zadań zbyt łatwych czy zbyt trudnych – wyzwanie przed każdym stoi takie samo, a dziecko korzysta z najlepszej dla siebie strategii osiągnięcia celu (rozwiązania zadania) i uczenia się.

10.

Edukacja językowa

Wierzymy, że znajomość języków obcych jest nie tylko koniecznością, jeśli chodzi o przyszły rozwój zawodowy ucznia, ale też pozyskaniem różnych źródeł i narzędzi do zdobywania wiedzy, możliwością realizowania swoich pasji i budowania pewności siebie podczas kontaktu z ludźmi. Według naukowców dzieci znające co najmniej dwa języki mają większe zdolności w zakresie trzech głównych funkcji języka: komunikowania się, myślenia i poznawania.

Na każdym poziomie edukacji uczniowie mają zwiększoną liczbę zajęć nauki języka ANGIELSKIEGO realizowanej według licencjonowanej metody EARLY STAGE. Szkoła prowadzi edukację zgodnie z polską podstawą programową dla szkół podstawowych (MEiN) oraz autorski rozszerzony program nauczania języka angielskiego, częściowo oparty na angielskiej podstawie programowej (English National Curriculum), między innymi prowadząc zajęcia:

  • w klasach młodszych: Arts and Crafts, Storytime, Science;
  • w klasach starszych: Science, Math.

Oprócz języka angielskiego już od zerówki w naszej szkole uczymy również języka HISZPAŃSKIEGO w wymiarze 1 godziny tygodniowo według licencjonowanej metody Colorin Colorado.

Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach trzeciego języka obcego jako dodatkowego w przypadku zebrania się grupy min. 6 uczniów.

Więcej o metodzie Early Stage: https://earlystage.pl/
Więcej o metodzie Colorin Colorado: https://colorincolorado.pl/

W naszej szkole nie znajdziesz

Oceniania

Nie uznajemy definiowania edukacji poprzez system numerycznych ocen, które nie oddają ani poziomu wiedzy, ani wysiłku, który został włożony w osiągnięcie rezultatu. Jesteśmy za to przekonani, że rozbudowana informacja zwrotna jest skuteczniejsza i o wiele bardziej wzbogacająca. Pomaga zrozumieć mocne i słabe strony, mobilizuje do dalszych działań, zapobiega porównywaniu i rywalizacji.

Rankingów

Uznajemy, że zadowolenie uczniów, rodziców i nauczycieli jest ważniejsze od rankingów, których najlepsze nawet rezultaty nie przekładają się na samozadowolenie i sukces w życiu, mogą jedynie zaszkodzić. O wiele ważniejsze niż świadectwo z paskiem jest dla nas poziom zaangażowania ucznia, ilość włożonej przez niego pracy, a przede wszystkim poziom jego satysfakcji.

3Z

W dobie nowoczesnych technologii informacja jest ogólnodostępna, a więc nie wystarczy uczenie się na pamięć (zakuć, zdać, zapomnieć). Ważne jest rozumienie powiązań przyczynowo-skutkowych, analiza i kwestionowanie zjawisk, wyposażenie uczniów w narzędzia do skutecznego uczenia się. Zamiast zwykłego odtwarzania wyuczonych treści stawiamy na krytyczne myślenie, przetwarzanie informacji i praktyczną naukę.

Standardowych zadań domowych

Nie chcemy zabierać dzieciom dzieciństwa przez robienie bezużytecznych rzeczy poza szkołą. Nasze zadania domowe będą miały nowoczesną praktyczną formę (wywiad, mapa myśli, realizacja konkretnego projektu etc.), a jeśli uczeń będzie chciał zrobić tradycyjne zadania – będzie to jego decyzja.

Nie wiemy, jak będzie wyglądał świat przyszłości, lecz pewne jest, że będzie to świat ciągłych zmian. Naszym celem jest jak najlepsze przygotowanie dziecka do życia w tym świecie. Dążymy do tego, aby absolwenci Creo byli świadomi własnych wartości, odpowiedzialni za własne wybory, otwarci na różnorodność i zmiany, posiadali umiejętności komunikacji, samoorganizacji, zarządzania swoimi emocjami, pracy w zespole, wyznaczali cele i świadomie dążyli do samorealizacji.